بلوک زن

المیرا خشابی
13 فوریه, 2023
2 دیدگاه
3 دقیقه زمان مطالعه
بلوک زن

بلوک زن

یکی از کاربردی ترین مصالح ساختمانی که در صنعت ساخت و ساز مورد استفاده قرار می گیرد ، بلوک های بتنی و سیمانی می باشد که از آن ها به جهت ساخت دیوارها و سقف سازه ها استفاده می شود. بلوک ها در انواع مختلف تولید می شوند که هر یک از آن ها برای بخش های مختلف یک سازه در نظر گرفته می شوند.

برای استحکام سازه ها نیاز است که بلوک ها در ابعاد دقیق تری تولید شوند تا به هنگام قرا گرفتن بر روی یکدیگر ، ملات به خوبی درون آن ها نفوذ کند و به یکدیگر چسبانیده شوند. برای تولید این بلوک ها در سایز و ابعاد استاندارد ، از دستگاه های بلوک زنی استفاده می شود .

بلوک زن

انواع دستگاه بلوک زن

همانطور که گفتیم بلوک های بتنی توسط دستگاه های بلوک زنی تولید می شوند . این دستگاه ها در حالت کلی به چهار دسته از لحاظ کارکرد تقسیم می شوند که به شرح زیر است :

  • دستی
  • خودرویی ( دستی برقی )
  • نیمه اتوماتیک
  • تمام اتوماتیک

هر یک از این دستگاه ها دارای کارایی های جداگانه ای می باشند و از لحاظ ساختاری متفاوت از هم هستند . برهمین اساس نیز از لحاظ قیمتی نیز دارای تفاوت هایی از هم هستند . طبیعتا نوع دستی کمترین قیمت را از بین به خود اختصاص می دهد و از همین حیث نیز بیشترین محبوبیت را در بین این ماشین آلات در صنعت مرتبط به خود دارد.

همانطور که از اسم آن نیز مشخص است در نوع بلوک زن دستی تمامی کارها توسط اپراتور انجام می شود و مراحل تولید و پرس بلوک توسط افراد انجام می شود و این کار مستلزم برخورداری از نیروی جسمانی بسیار بالا می باشد. در این صورت تعداد بلوکی که می توان روزانه به وسیله ی این دستگاه تولید کرد بسیار بالا می رود . ( البته همچنان با محدودیت هایی همراه است . )

انواع بلوک زن
انواع دستگاه بلوک زن
انواع بلوک زنی

بلوک زن دستی

در این نوع از بلوک زن ها نیازی به وجود برق نداریم و دستگاه به صورت کاملا دستی به تولید بلوک می انجامد. طراحی این دستگاه به صورت 2 قالبه و یا 3 قالبه می باشد و این بدان معناست که دستگاه در هر سری 2 تا 3 عدد بلوک تولید می کند. ساختار این نوع از دستگاه ها بسیار ساده و بدون هیچ پیچیدگی می باشد .

قالبی که بر روی این دستگاه نصب می شود ، غیر قابل تغییر می باشد و متراکم سازی مواد بتنی به درون آن توسط سمبه و به صورت کاملا دستی انجام می شود. ناگفته نماند که این نوع از دستگاه های بلوک زنی دیگر کاربرد ندارند و در صنعت استفاده نمی شوند و برهمین اساس نیز تولید این محصول در فروشگاه صنعتگری متوقف شده است.

مشخصات فنی بلوک زن دستی

مدلظرفیت تولیدابعاد قالبتعداد ردیف قالبوزن دستگاه
بلوک زن دستی200 تا 300 عدد در 8 ساعت کاری20*40*202 تا 3 ردیف80 کیلوگرم

اجزای سازنده دستگاه بلوک زن دستی

 اجزای بلوک زن دستی

1- دسته ی بالابر قالب

2- شاسی دستگاه از لوله ضخامت 1 میلی متر

3- سمبه

4- قالب

5- نمونه بلوک تولید شده توسط بلوک زن دستی

6- چرخ جهت جا به جایی دستگاه

نحوه ساخت بلوک با بلوک زن دستی

در این نوع از دستگاه که به صورت دو قالب هستند ، مواد اولیه را به وسیله ی بیل درون قالب انتقال می دهند و پس از تکمیل ظرفیت آن ، قسمت شانه دستگاه به صورت دستی بر روی قالب گذاشته شده و به آن فشار وارد می شود. پس از پایان این مرحله ، به وسیله ی دسته ی دستگاه ، قالب را به بالا بره و بلوک را بر روی زمین منتقل می کنند که البته کیفیت بلوک تولید شده نسبت به سایر دستگاه ها بسیار پایین تر بوده و از استحکام کمتری برخوردار است.

بلوک زن دستی برقی

این نوع از دستگاه بلوک زنی نیز مکانیزمی دستی دارد اما برای کار با این دستگاه نیاز به برق داریم. مکانیزم ساختاری این دستگاه در حالت استاندارد به صورت چهار تایی می باشد و این بدان معناست که دستگاه در هر سری به تعداد 4 عدد بلوک تولید می کند. ساختار کلی این محصول بسیار ساده و بدون پیچیدگی می باشد و قالب نصب شده روی آن به راحتی قابل تعویض می باشد و طبق درخواست مشتری در هر اطلاعاتی قابل طراحی و نیز جایگزینی می باشند. برخلاف نوع دستی برای متراکم سازی مواد اولیه درون قالب از ویبراتور استفاده می شود که نیروی اولیه آن توسط الکتروموتور تامین می شود.

مشخصات فنی بلوک زن دستی برقی

مدلظرفیت تولیدابعاد قالبتعداد ردیف قالبنوع قالبقدرت الکتروموتوربرق مصرفیوزن دستگاه
بلوک زن دستی برقی500 تا 800 عدد در 8 ساعت کاری20*40*20
15*40*15
10*40*10
چهارتایی
پنج تایی
شش تایی
ساده
نمادار
نر و ماده
2 اسب بخار چینیتک فاز330کیلوگرم

اجزای سازنده دستگاه بلوک زن برقی

اجزای سازنده بلوک زن برقی

1- شاسی بندی اصلی دستگاه از پروفیل 4*4

2- دسته بلوک زن

3- ویبره جهت متراکم سازی مواد اولیه

4- پاروی دستگاه

5- الکتروموتور 2 اسب بخار

6- شانه ی دستگاه

7- سمبه یا قالب اصلی

8- سینی دستگاه

9- چرخ جهت جا به جایی

نحوه تولید بلوک توسط بلوک زن دستی برقی

برای تولید بلوک توسط این دستگاه ، ابتدا مواد اولیه بتنی توسط فرغون مخصوصی درون سینی دستگاه ریخته می شود و سپس توسط شن کش مواد درون قالب به خوبی متراکم سازی می شوند. همزمان ویبره دستگاه را نیز فعال می کنیم تا به متراکم سازی بیشتر و دقیق تر مواد کمک کند. پس از اینکه مواد به خوبی درون قالب جای گرفت ، ویبره را خاموش کرده و شانه دستگاه را به وسیله ی دسته آن به صورت ضربه ای بر روی قالب آن پرس می کنیم.

این کار را چندین بار تکرار می کنیم و سپس قالب و شانه آن را توسط دسته به بالا انتقال می دهیم و به این وسیله بلوک های چهار تایی به روی زمین منتقل می شوند. سپس به وسیله ی نیروی دست ، دستگاه را به سمت جلو حرکت می دهیم تا تولید سری جدید بلوک ها را به این روال ادامه دهیم.

بلوک زن دستی خودرویی

این نوع از دستگاه های بلوک زنی نیز کارکردشان به صورت دستی می باشد اما دارای الکتروموتور هستند. کار با این دستگاه به صورت کاملا دستی می باشد و مراحل تولید بلوک ، صفر تا صد برعهده اپراتور می باشد. بر روی این محصول از دو الکتروموتور با قدرت های 1.5 و 2 اسب بخار استفاده می شود که یکی از آن ها برای بخش ویبراتور دستگاه و دیگری برای حرکت برقی دستگاه بر روی آن تعبیه می شود.

کلیت قالب دستگاه به صورت 5 ردیفه در حالت استاندارد می باشد که نوع طرح بلوک و انتخاب ابعاد آن به عهده مشتری می باشد. تفاوت این نوع از بلوک زن دستی در حرکت برقی آن است که توسط شیربرقی انجام می شود و نیازی به دخالت اپراتور ندارد.

مشخصات فنی بلوک زن دستی خودرویی

مدلظرفیت تولیدابعاد قالبتعداد ردیف قالبنوع قالبقدرت الکتروموتوربرق مصرفیوزن دستگاه
بلوک زن دستی خودرویی1200 تا 1800 عدد در 8 ساعت کاری20*40*20
15*40*15
10*40*10
پنج تایی
شش تایی
هفت تایی
ساده
نمادار
نر و ماده
2 اسب بخار چینی
1.5 اسب بخار چینی
تک فاز450کیلوگرم

اجزای سازنده بلوک زن دستی خودرویی

اجزای سازنده بلوک زن خودرویی

1- شیر برقی ( اهرم جهت حرکت دستگاه )

2- شانه ی قالب

3- سمبه ی قالب

4- پارو جهت حرکت دستگاه به طرفین راست و چپ

5- دسته ی پرس دستگاه

6- شاسی اصلی دستگاه

7- چرخ ها

8- الکتروموتور

نحوه ی تولید بلوک با بلوک زن خودرویی

کارکرد این دستگاه نیز به مانند نوع برقی دستی می باشد و تنها تفاوت آن در حرکت برقی دستگاه به سمت جلو است. درواقع برای تولید بلوک توسط این دستگاه ، ابتدا مواد اولیه بتنی توسط فرغون مخصوصی درون سینی دستگاه ریخته می شود و سپس توسط شن کش مواد درون قالب به خوبی متراکم سازی می شوند. همزمان ویبره دستگاه را نیز فعال می کنیم تا به متراکم سازی بیشتر و دقیق تر مواد کمک کند.

پس از اینکه مواد به خوبی درون قالب جای گرفت ، ویبره را خاموش کرده و شانه دستگاه را به وسیله ی دسته آن به صورت ضربه ای بر روی قالب آن پرس می کنیم. این کار را چندین بار تکرار می کنیم و سپس قالب و شانه آن را توسط دسته به بالا انتقال می دهیم و به این وسیله بلوک های پنج تایی به روی زمین منتقل می شوند. سپس به وسیله ی اهرم تعبیه شده بر روی بدنه بلوک زن ، آن را به صورت برقی به جلو حرکت می دهیم تا سری جدید بلوک ها را تولید کنیم.

2 دیدگاه
اشتراک گذاری
اشتراک‌گذاری
با استفاده از روش‌های زیر می‌توانید این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.